ویرایش:
دوشنبه، 8 آذر 1400
آخرین اخبار
گفتگو
12:12 - 1399/9/29

زمان برگزاری اختتامیه «سینماحقیقت» مشخص شد/ با «حقیقت آنلاین» مستند به خانه‌ها رفت


دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» در برنامه «هفت» از برگزاری برخط (آنلاین) همه رویدادهای این دوره و روندی که جشنواره طی کرده است، صحبت کرد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت»، محمد حمیدی مقدم دبیر چهاردهمین جشنواره جشنواره «سینماحقیقت» در برنامه «هفت» جمعه 28 آذرماه پخش شد درباره این دوره از جشنواره گفت: امسال سال متفاوتی بود و پر از درد و رنج. سینمای ایران افراد زیادی را از دست داد. خیلی از رویدادهای فرهنگی در همه جای دنیا دچار وقفه شد.

او افزود: «سینماحقیقت» در آذرماه برگزار می شد و فرصت این را داشتیم برای نوع برگزاری آن تصمیم گیری کنیم. رویدادهای بین المللی را رصد کردیم تا بهترین را برگزار کنیم. از اوایل تابستان جشنواره ها خود را با فضای جدید هماهنگ کردند و بعضی از آنها به صورت برخط برگزار شدند. تصمیم گرفتیم جشنواره را برگزار کنیم به دلیل اینکه جشنواره «سینما حقیقت» در چهاردهمین سال خود و در دوران بلوغ است.

حمیدی مقدم ادامه داد: وقتی یک فیلم تولید می شود نیاز به عرضه و نمایش دارد. خوشبختانه اولین گام شورای سیاست گذاری بود و با تعامل با صنوف اصلی مستند به سمت ایجاد زیرساختهای آنلاین رفتیم و هدف را معین کردیم و خوشبختانه با طراحی و زمان دار اجرا کردیم.

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» گفت: اواسط مهرماه 894 فیلم مستند به دبیرخانه ارسال شد و این تعداد اثر ما را مصمم کرد، زیرساخت ها ایجاد شد و همکاری خوبی با پلتفرم ها و صنوف سینمایی شکل گرفت.

حمیدی مقدم در بخش دیگری از سخنانش گفت: به دلیل تعطیلی دو هفته ای در تهران یک هفته جشنواره را عقب انداختیم و جشنواره که از 25 آذرماه شروع شده تا دوم دی ماه ادامه دارد. «سینما حقیقت» یک جشنواره پیشتاز در این راه است و توانستیم سینما را زنده نگه داریم. برگزاری آنلاین خطرهایی داشت اما از آنها عبور کردیم، در طول روز 10 تا 12 فیلم در این سامانه ها به نمایش در می آید و آمار مخاطبان امیدوارکننده است.

دبیر «حقیقت آنلاین» ادامه داد: در فراخوان اعلام کرده بودیم ممکن است فیلم ها کپی شود، ولی راهی در پیش گرفتیم و گفتیم صاحبان آثار مختار هستند برای پخش اثر. خوشبختانه با توجه به ریسک پذیری جامعه مستندساز و همراه شدن با این حرکت انقلابی، آثار با مردم تقسیم شد.

محمد حمیدی مقدم گفت: زیر ساخت ها به کار خود ادامه می دهند و باید از حقوق صاحبان اثر مراقبت کرد، اکران آنلاین در جهان همه گیر شده و ما هم باید به سمت «جهان آنلاین» پیش برویم.

دبیر «حقیقت آنلاین» در بخش دیگری از سخنانش گفت: در شکل فعلی مستند با توده بیشتری از مردم ارتباط می گیرد. آی پی پخش مستندها را برای کشور خود تغییر دادیم و امیدواریم این فرهنگسازی اتفاق بیفتد و همه بدانند به دسترنج یک گروه با قاچاق فیلم ها، لطمه می زنند.

حمیدی مقدم در بخش دیگری از این برنامه گفت: 4 سامانه پخش آنلاین داریم. در مورد حق صاحبان آثار و اهالی رسانه حقی در نظر گرفتیم . یک سامانه برای اهالی رسانه به صورت رایگان و در سه پلتفرم دیگر بلیت فروشی صورت می گیرد و این کمکی است به اقتصاد سینمای مستند و حق فروش حاصل از بلیط فروشی صد در صد به صاحبان آثار بر می گردد. به دلیل خطری که مستند سازان قبول کردند یک بسته حمایتی برای افراد نظر گرفتیم که در بخش خصوصی بین ۳، ۵ و ۸ میلیون تومان به صاحبان آثار تعلق می گیرد.

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» ادامه داد: برای اختتامیه هم استودیو تلویزیونی در نظر گرفتیم و صدا و سیما حمایت کرد. هیچ حضور فیزیکی در این دوره نداشتیم و در اختتامیه هم همین گونه خواهد بود. در سوم دی ماه اختتامیه با حضور برخی اهالی رسانه، برگزیده ها و داوران صورت می گیرد.

چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم به صورت آنلاین از 25 آذرماه تا دوم دی ماه برگزار می شود. 


 
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.