ویرایش:
دوشنبه، 8 آذر 1400
آخرین اخبار
گفتگو
13:33 - 1399/9/30

محمدمهدی طباطبائی‌نژاد:

«سینماحقیقت» مرجعی مهم در سینمای مستند منطقه است

دبیر سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر، «سینماحقیقت» را رویدادی شاخص در عرصه بین‌الملل و مرجعی مهم در سینمای مستند منطقه می‌داند.

دبیر سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر، «سینماحقیقت» را رویدادی شاخص در عرصه بین‌الملل و مرجعی مهم در سینمای مستند منطقه می‌داند.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت»، محمدمهدی طباطبائی‌نژاد دبیر جشنواره فیلم فجر در بازدید از ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» گفت: جشنواره «سینما حقیقت» به زعم من یکی از خوش شانس‌ترین جشنواره‌های سینمای ایران است. از ابتدا خیلی خوب شروع شد، مسیر خیلی خوبی را طی کرد و به لطف خدا به یکی از معتبرترین جشنواره‌های غرب آسیا و خاورمیانه در حوزه فیلم مستند تبدیل شد. امروز یک مرجع مهم برای سینمای مستند در منطقه و یک رویداد مهم بین‌المللی در حوزه فیلم مستند است.

دبیر سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر ادامه داد: امسال در چهاردهمین دوره، به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای جشنواره شکلی تازه پیدا کرد. این یک اتفاق بزرگ برای سینمای مستند است. نمایش برخط (آنلاین) آثار توقیفی برای سامانه‌ها و پلتفرم‌ها در کشورمان ایجاد کرد. آنها توانستند زیر ساخت‌هایشان را ارتقا بدهند و به سطح قابل قبولی از عرضه آثار دست پیدا کنند.

طباطبائی نژاد افزود: همه می‌دانیم جهان آینده، جهان سامانه‌های نمایشی و فضای مجازی برای سینماست. فیلم مستند به واسطه شرایطی که دارد از هر مدیوم دیگری بهتر می‌تواند در این شرایط تازه خود را عرضه کند. خوشبختانه موفقیت جشنواره چهاردهم «سینماحقیقت» نشان دهنده استفاده درست از این بسترها و شرایط است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مدتی که از جشنواره گذشته، استقبال از تماشای فیلم‌ها در پلتفرم‌ها بهتر از اکران‌های فیزیکی در ادوار قبل بوده است. اگرچه برگزاری فیزیکی هر رویداد جذابیت‌های خاص خود را دارد، اما این ناگزیری، اتفاقی تازه را رقم زده و این شکل تازه ارائه فیلم مستند مورد توجه جامعه مخاطبان «سینماحقیقت» و فیلم مستند قرار گرفته است. امیدوارم چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» در ادامه مسیر هم موفق باشد. برای تیم برگزاری این جشنواره و دبیر محترم آن، جناب آقای حمیدی مقدم آرزوی موفقیت دارم.

چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» به صورت برخط، با دبیری محمد حمیدی مقدم از 25 آذرماه شروع شده و تا دوم دی ماه ادامه دارد. 


 
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.